40 години поминаа: Култниот Роки го слави 40-от роденден! (ВИДЕО)

Sylvester-Stallone Roki

На вчерашен ден 21.11.1976 година, пред точно четириесет години, премиерно беше прикажано првото продолжение на култниот боксерски филм Роки. Не само што овој филм ја одбележаа целата филмската индустрија, туку со бокс зарази генерации на млади.

roki-so-trenerka

Главниот актер на серијалот, Силвестер Сталоне, кој го игра леворакиот Роки Балбоа го направи планетарна супер ѕвезда, а колку е успешен серијалот зборува фактот дека вкупно се снимени седум продолженија, а се подготовува и осмото (Вера 2/Creed 2), коe ќе се емитува кон крајот на овој месец.

roki-staloun

Не постои филмски, спортски или боксерски фан кој не го обожува Роки. Тоа е филм кој може да се гледа 20 пати, а сигурно ќе уживате и 21-от пат. Не смеат да се заборават ниту одличните „саундтракови“ кој исто така имаа планетарен успех и заслужија култен статус.

Среќен 40 роденден Роки Балбоа!

https://youtu.be/I33u_EHLI3w

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО