Луиз Ориз доби дозвола од ВБЦ, наскоро се враќа во рингот

Луис Ортиз (27-0, 23 КО) ќе се врати на рингот порано од очекуваното.

38-годишниот Кубанец по втор пат во кариерата беше позитивни на допинг тест во пресрет на планираната борба во ноември со Дионтеј Вајлдер.

Наодот покажа траги на диуретик во неговото тело.

Тимот на Ортиз инсистираше на тоа дека резултатот е позитивен лекот за крвен притисок што го зема боксерот.

ВБЦ спроведе истрага и со тоа согласи и Ортиз може да боксира на настани под нивна надлежност.

Во рингот може да се врати на 8 декември на настанот во Мајами.

Во  во моментов Ортиз е рангиран на третото место на листата на ВБЦ, додека е број 1 на позицијата во ВБА.

Дионтеј Вајлдер по падот на Ортиз изјави дека понатау би се борел со него. Ќе видиме дали ВБЦ шампионот ќе се справи со овој предизвик или, како што се претпоставува, во следната борба ќе ја одбрани титулата против Доминиканецот Бризил кој Ентони Џошуа го нокаутира минатата година.

print

Можеби ќе ви се допадне...