250 милиони долари! Дали Фјури-Џошуа ќе биде најскапата борба во историјата на боксот?

Еди Херн тврди дека хонорарите на Ентони Џошуа и Тајсон Фјури би вределе повеќе од 200 милиони долари доколку парот заедно зачекорат во рингот.

Следната борба на Џошуа би можела да биде против Фјури доколку „Џипси Кинг“ може да го победи Aлександaр Усик на 18 мај. Херн, промоторот на Џошуа, сподели детали за тоа колку секој борец може да заработи од мечот, за кој вели дека ќе биде „најголемата борба во историјата“.

„Сигурно се работи за 100 милиони фунти (126,15 милиони долари) за секој од нив“, рече тој. „Најголемата борба во историјата… Ќе ја направиме. Земаме процент од Ентони Џошуа.

Тоа варира во зависност од тоа што заработува. Кога борецот ќе почне да станува посилен, попопуларен, вашата врска со него се проширува преку подолгорочен договор.

„Запомнете, Ентони Џошуа потпиша доживотен договор со нас пред три години, што е многу уникатно во спортот. Тој е најверниот борец… Исто така е вклучен во бизнисот, што е прв пат да го направиме ова со клиент“.

Иако споменатите бројки се астрономски, тоа нема да биде најпрофитабилната борба во историјата на спортот.

Флојд Мејведер Јуниор се проценува дека заработил 290 милиони долари, а Конор Мек Грегор 100,9 милиони долари од нивната борба во 2017 година.

Херн е очаен Фјури да го победи Усик следниот месец бидејќи сака да го расчисти патот за Џошуа и Фјури да се сретнат во рингот во долгоочекуваната борба веќе некое време.

Промоторот на Џошуа побара од Фјури да го победи својот противник откако Еј Џеј го нокаутира Френсис Нгану во втората рунда од нивната борба во Саудиска Арабија минатиот месец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО