Златен медал за Јована Манчевска на Балканското првенство во Турција (ФОТО)

Јована Мачевска го освои златниот медал во  кати на Балканското првенство за деца во Истанбул, Турција, во категоријата за родени 2004 година (13 години).

Мачевска која член на КК Фунакоши Гичин беше супериорна и забележа три победи со 5-0, две со 4-1 и во финалето славеше 3-2 со репрезентативката на Турција Дамла Су Туремен.

Фактички, Јована денеска ја прва ја почна победничката серија.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО