Жозе Алдо сака да се бори за титулата на УФЦ

Жозе Алдо, поранешен шампион на УФЦ во перолесна категорија, зборува за неговите идни спортски планови по успешното враќање во УФЦ.

„Кралот на Рио“ останува отворен за понатамошни преговори со американската организација околу истечениот договор меѓу него и лигата. Алдо успешно се врати во октагонот за време на УФЦ 301. Настанот се одржа минатиот викенд во Рио де Жанеиро, Бразил. Во коглавниот настан на вечерта Бразилецот се соочи со Џонатан Мартинез во бантам категорија.

Поранешниот шампион на УФЦ во перо категорија се претстави добро и го победи Американецот едногласно со 30-27 според сите три судиски карти. Така, Алдо успешно се врати во кафезот по речиси две години пауза. 37-годишниот Алдо учествуваше на прес-конференција по настанот, каде ги коментираше своите идни спортски планови.

Борбата на УФЦ 301 беше последна во договорот на Бразилецот со американската лига. Алдо откри дека е отворен за преговори со најдобрата ММА организација во светот. Во меѓувреме, „Кралот на Рио“ е возбуден да се бори за титулата во УФЦ. Тој сака да ги помине сите на ранг-листата ​​и директно да се бори за златото.

Алдо (ММА 32-8) е апсолутна легенда за мешаните боречки вештини. „Кралот на Рио“ беше примен во Куќата на славните на УФЦ на почетокот на 2023 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО