Женскиот кумите тим запрен од слината екипа на Франција на СП

Македонија запрена од Франција за пласман во четвртфиналето на Светското првенство во Будимпешта, Унгарија. Женскиот кумите тим загуби со 0-2 од слината екипа на Франција.

Претходно нашиот тим извојува две победи и е псоветла точка на ова СП.

За жал, на ова Светско првенство не освоивме медал.

На последното СП во Дубаи Емил Павлов освои сребрен медал, што е најголем успех на македонското карате. Од светските првенства имаме и бронза која ја освои Жарко Арсовски на СП 2010 година во Белград.

На СП учествуваат 988 каратисти со 1130 натпреварувачки влезови од 112 држави.

Резултати на СП:

Женската кумите екипа ја сочинуваат: Георгиева, Јовановска, Костовска, Мојсовска.

Македонија – Јужноафриканска Република 2-1
Македонија – Латвија 2-0
Македонија – Франција 0-2

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО