Волкановски очекува да биде предизвикан од Сехудо или Стерлинг

Шампионот на УФЦ во перолесна категорија Александар Волкановски даде свој став за претстојниот меч меѓу Алџамејн Стерлинг и Хенри Сехудо.

Поранешниот шампион во две дивизии на УФЦ, Хенри Сехудо, беше надвор од терените откако се соочи со Доминик Круз на УФЦ 249 во мај 2020 година. Откако го заврши Круз во втората рунда Сехудо објави дека се пензионира. Сепак, не ја затвори вратата за потенцијално враќање бидејќи продолжи да ја навестува можноста да се врати за повеќе борби доколку платата ги исполни неговите очекувања.

Речиси три години подоцна, Сехудо конечно овој викенд ќе се врати против шампионот во бантам категорија Стерлинг.

Александар Волкановски ја анализира средбата Алџамејн Стерлинг против Хенри Сехудо

Во неодамнешното видео на Јутјуб Волкановски ја сподели својата анализа за претстојната борба за титулата меѓу Стерлинг и Сехудо.

„Хенри Сехудо очигледно има многу повеќе вештина од Алџамејн, особено во стој“, рече Волкановски. „Мислам дека тој ќе биде многу поопасен на нозе. Може да го заврши Алџамејн, има добра контрола на опсегот, го разбира опсегот, може да ги искористи сите свои ударни вештини. Алџамејн најверојатно ќе сака да се залепи до противник, како и секогаш. Ќе биде тешко против олимписки борач, но ќе може ли да му го фати грбот? Ако заврши на грбот на Хенри Сехудо, тоа е друга приказна.

Целата оваа борба и сè оди во кино. Тоа е сосема поинаква борба, па во борбата, ако може да го фати грбот, може да има голем проблем за Хенри Сехудо. Па да не го отпишувам Алџамејн.

Со нетрпение очекувам да видам што ќе се случи на оваа средба. Ако е во стој, јас сум Хенри Сехудо, но верувам дека најдобрата опција за Алџамејн е ако Хенри тргне на соборување, а потоа можеби ќе го фати за вратот или ќе му се нафрли на грбот“.

Волкановски го поддржа Сехудо и прогнозира предизвик „шампион против шампион“.

„Големиот“ застанаа на страната на Сехудо за да излезат на врвот во натпреварувањето. Верува и дека победникот од борбата ќе го предизвика за борба шампион-шампион.

„Се наклонувам кон Хенри Сехудо. Тој има повеќе вештини за победа. Ја разбира борбата, добро ќе се подготви. Алџамејн е голема закана, но е тип на борец кој сè уште учи.

Будно ќе го следам главниот настан викендов затоа што ти гарантирам Алџамејн или Сехудо, кој и да победи, ќе ме предизвика. Можам да се обложувам во моите мадиња на тоа. Еден од нив ќе ме предизвика“.

Стерлинг се соочува со Сехудо на главниот настан на УФЦ 288 на 6 мај во Њуарк, Њу Џерси.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО