Волкановски не сака реванш со Холовеј: Не го заслужи, во целост доминирав!

53

Александар Волкановски не смета дека Макс Холовеј заслужува реванш за титулата, затоа што верува дека појасот му го одзел доволно уверливо.

Денес е точно еден месец откако Александар Волкановски го победи Макс Холовеј и, со тоа му ја одзеде титулата во перолесна категорија на УФЦ. Победата, по многумина најдобриот борец во историјата на категоријата, секако е голема работа, но големо е името на Макс Холовеј, кој веројатно заслужува можност да си го врати појасот во негова сопственост. Но, Австралиецот со македонско потекло не се согласува.

„Веднаш по бората, Дана Вајт почна да зборува за реваншот, па дури и се чинеше како добра опција. Но, тогаш ја погледнав снимката и видов дека борбата воопшто не беше ни приближно неизвесна како што изгледаше првично. Се обидов да не бидам субјективен и да гледам сè што направи тој..Но, едвај успеа да ми некоја рунда.Не му ја дадов. Има рунди што беа понеизвесни од другите, но ако му дадете рунда тоа ќе биде само затоа што во тој момент беше првак. Не дека го пртепав во секоја рунда и си играв со него, но дефинитивно ги добив убедливо“, рече Волкановски во интервјуто за ММА Фајтинг, за да додаде:

„Да стануваше збор за тесна борба, поделена одлука или нешто, би рекол дека заслужува реванш. Дури и моите тренери првично тврдеа така, но тогаш, тие исто така го погледнаа видеото и се договорија со мене. Но, јас сум тип на човек кој ќе се бориме против секого и ќе биде така како што ќе одлучи промоцијата. Ќе ја одработам работата ако е потребно. Освен тоа, зад тој реванш се кријат многу добри пари.Ќе видиме, има време“.

Макс Холовеј досега не даде изјава за тоа што е следно. Во меѓувреме, Чан Сунг Јунг имаше импресивна победа над Френки Едгар, ставајќи се во првите редови. И има некои интересни борци. Но, можеби треба да да се борат еден против друг за предизвикувачка позиција. Поточно, Волкановски сигурно нема да се бори уште неколку месеци.

“Макс воопшто не зборува за реванш или за нешто слично. Не знам дали можеби би сакал да се бори во лесна категорија затоа што зборува долго време. Не би сакал да бидам груб, но реков дека ќе го земав неговиот појас и ќе му го олеснам решението, И, дури и ако Макс зборуваше за реванш, погледнете ја ситуацијата. Имате борци како Забит Магомедшарипов и Корејското Зомби. Ако сега би се бореле еден со друг и еден да победи со нокаут, тој сигурно ќе го заземе местото на Макс. Во моментов никој не сигурен прв предизвикувач. Ја скршив раката и се опоравувам. На момците им е да ја завршат работата. Да победат некого и да ја искористат шансата. Секој што мислите дека може да ја заземе позицијата предизвикувач. Така станувате шампион”, заклучи тој е.

Холовеј се сметаше за најдобар борец во перолесна категорија.