Волкановски ги истакна позитивните аспекти на „кратко известување“: Свеж сум, борбата е најлесниот дел од работата

Александар Волкановски веќе некое време е високо ценет од ММА публиката, а нивото на таа почит уште повеќе се зголеми оваа недела. Шампионот на УФЦ во перолесна категорија се согласи да се бори со Ислам Махачев, иако мечот му беше понуден само 11 дена пред самиот настан.

Волкановски не се двоумеше ни секунда, иако на спротивната страна од кафезот ќе биде еден од најдобрите борци во светот. Махачев го победи Волкановски на почетокот на оваа година, иако Волкановски тогаш мина низ целосен тренинг камп. Овој пат Волкановски влегува во кафезот од каучот, но Австралиецот истакнува дека има одредени предности.

„Сите укажуваат на негативностите, а ги има многу, но дефинитивно има предности во скокањето на краток рок. Тоа што сум свеж, психички и физички, ќе биде нешто нереално. Не го поминав целиот тој притисок на тренинг камп. Не се справив со притисокот размислувајќи за тактика. Борбата е најлесниот дел од целиот процес, а треба да го направам само полесниот дел. Подготвувањето за борба не е забавно. Не ме сфаќајте погрешно, јас сум дисциплиниран и секогаш ќе се подготвувам. Но, не морав да се стискам и да тренирам под повреди. Доаѓам максимално свеж, без гребнатинка“, изјави Волкановски за ЕСПН, а потоа истакна дека има план и визија за реваншот со Махачев.

„Никогаш не сум имал појасна визија за тоа што ќе правам внатре во кафезот, а тоа е всушност чудно бидејќи никогаш не сум имал толку малку време. Во пресрет на другите натпревари се подготвував за најлошото. Сега немам време да се подготвам за најлошото и се фокусирам на она што треба да го направам. Волкан на 11 дена „краток рок“ е опасен човек“, објасни Волкановски.

Прекрасно е да се слушне како Волкановски ги гледа сите позитивности што доаѓаат со скокањето на краток рок и не се замара со негативностите. Ислам Махачев се подготвуваше за Чарлс Оливеира и помина низ тежок тренинг камп. Волкановски е стилски сосема поинаков противник од Оливеира и Махачев мора брзо да се прилагоди на промената. Секако дека Махачев ќе дојде физички максимално подготвен, додека Волкановски можеби не е во најдобра форма, но факт е дека Волкановски никогаш немал проблем со кондицијаta.

Ислам Махачев на крајот од нивната прва пресметка беше видно исцрпен и уморен, а тоа не беше случај со Волкановски. Доколку малку порано на овој меч додаде гас на Волкановски, може да го доведе Махачев во незгодна ситуација.

„Махачев и реваншот го имам во мислите долго време. Дефинитивно научив многу во првата борба и можам многу поинаку. Знаев дека и кога бев во кафезот со него, знам што треба да правам. Ислам, доаѓам од каучот, а ти подобро направи нешто, бидејќи ова ќе биде вистински кошмар за тебе“, е пораката на очигледно самоуверениот Волкановски.

Тешко е да се очекува me; подобар од првиот, бидејќи нивниот прв натпревар е вистинска презентација на ММА на највисоко можно ниво. Не се сомневаме дека и вториот меч ќе ја задоволи публиката, а дали исходот ќе биде поинаков ќе дознаеме за една недела.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО