Во Велика Британија повеќе го сакаат Чимаев отколку Џошуа (ВИДЕО)

Хамзат Чимаев од дете живее во Шведска и комуницира со други Чеченци кои пораснале во Европа.

Еден од пријателите на Борз е 33-годишниот Иса Исаков, кој живее на белгиската граница со Луксембург и ги претставува овие земји во промоцијата Брејв ЦФ.

Неодамна непоразената чеченска ѕвезда на УФЦ го посети Манчестер, Велика Британија. Хамзат предизвика еуфорија кај навивачите кои почнаа да го бркаат и го прекинаа сообраќајот.

Ова повторно сведочеше дека Чимаев веќе е суперѕвезда на УФЦ. Тој ќе се врати во октомври за да се бори со Пауло Коста во Абу Даби. Нивната борба ќе биде во средна категорија и ќе има предизвикувач за титулата.

„Во Англија сите бевме пријатно изненадени. Тој има многу голема база на фанови во Англија, каде и да отиде беше одлично примен. Овој настан беше подготвен за еден ден и толку многу луѓе дојдоа.

Кога излезе од автомобилот, фановите му ја искинаа облеката! Потоа влеговме во установата. Хамзат излезе да ги смири бидејќи почнаа да ја кршат вратата. Морав да го носам Хамзат горе.

Потоа дојде полиција и ги смири сите. Тие рекоа дека кога Ентони Џошуа, Дионтеј Вајлдер, Леон Едвардс биле таму, не било исто како кога го запознале Хамзат.

Тој е многу популарен во Англија. Не знам, но дефинитивно му беше искината маицата. Овие навивачи директно поминаа низ обезбедувањето“, изјави Иса Исаков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО