Во Пула откриен споменик на легендарниот боксер Мате Парлов

133

Во понеделникот на Гијардини во центарот на Пула беше откриен споменик на легендарниот боксер и голем спортист Мате Парлов.

Автор на споменикот е познатата загрепска скулпторка Марија Ујевиќ Галетовиќ, а се наоѓа спроти неговото кафуле „Мате“, кое сега го води неговиот син Матко.

Горка Остојиќ Цвајнер, познат историчар на уметноста во Пула, во воведот рече дека скулпторот Ујевиќ Галетовиќ не ја красат со патетичност и монументалност, туку со хуманост, чест, елеганција, па таков е и споменикот на Мате Парлов, пренесува „Глас Истре“.

На церемонијата, која го привлече вниманието на жителите на Пула, присуствуваа градоначалникот на тој град, Борис Милетиќ и членови на семејството на Мате.

На споменикот во природна големина, особено се истакнуваат левата рака на Мате и петте најважни медали кои асоцираат на олимписките кругови.

За време на својата кариера, Мате Парлов стана олимписки победник (1972), освојувач е на светско и две европски злата и едно европско сребро. Како професионален боксер, забележа 24 победи, три порази и две нерешени средби, а беше и светски шампион во тешка категорија на ВБЦ.

Уште жив, тој беше прогласен за најдобар хрватски спортист на 20 век.

Предвреме не напушти на 29 јули 2008 година. За време на неговата смрт тој имаше 59 години.

Фото: Маријана Бранко