Витомир Трајковски ќе се бори за златото, Јована Георгиева освои бронза на Балканското првенство за сениори, како и Перица Ацески кај ветераните

Македонија на Блаканското карате првенство во досегашниот дел од денот обезбеди два сениорски медали, една бронза на Јована Героргиева и најмалку сребро на Витомир Трајковски, кој е во финалето во категоријата до 84 килограми и за златниот медал се бори против Никола Маловиќ од Црна Гора.

На шампионатот во Белград Перица Ацески освои бронза во кати за ветерани.

Резултати
-55 кг
Јована Георгиева – бронзен медал
Јована Георгиева – Катарина Ѓорѓевиќ (Србија) 8-0
Јована Георгиева – Ивона Чориќ (БиХ) 2-0
Јована Георгиева – Нејра Шиповиќ (БиХ) 0-2
За бронза
Јована Георгиева – Сара Сидикуи (Хравтска) 1-0

Симона Заборска – Паола Костиќ (БиХ) 0-4

-61 кг
Моника Пендаровска – Јоана –Елефтерија Лисаку (Грција) 2-3

-67 кг
Давид Петков – Анастасиос Часанакос (Грција) 3-4

-84 кг
Петар Спасеновски – Урош Милјаковиќ (Србија) 0-1

Витомир Трајковски – Душан Бјелиќ (Црна Гора)
Витомир Трајковски – Александар Павиќ (Србија)
Витомир Трајковски – Никола Ивановиќ (Србија)
Витомир Трајковски – Михајло Василиќ (Србија)
Финале
Витомир Трајковски – Никола Маловиќ (Црна Гора)

Мартина Арсовска е седма во кати

Ветерани кати

Перица Ацески – бронза

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО