Висенте Луке го победи Рафаел дос Анчос во Лас Вегас

Висенте Луке можепе никогаш повеќе да се бори по ужасното крварење во мозокот, за малку да ја заврши неговата кариера.

За среќа, бразилскиот борец избори и се врати во кафезот. Луке беше предводник на настанот УФЦ Вегас 78 во Лас Вегас. Негов противник во полусредна категорија беше поранешниот шампион на Рафаел дос Анчос.

Нашироко се смета за еден од највозбудливите борци во УФЦ, Луке призна дека всушност се плашел да не биде погоден по таква страшна ситуација со неговото здравје. На крајот, Луке дојде до победа со одлука на судиите, покрај тоа што се плашеше – (49–46, 48–47, 48–47).

Висенте покажа задушлив граплинг со доминантна изведба во кафезот, од која Рафаел едноставно не можеше да побегне.

Во почетокот двајцата почнаа да разменуваат удари, а подоцна, Дос Анчос се обиде да го гилотинира својот сонародник. Висенте зададе неколку удари на партер, а потоа двајцата станаа.

Со потенцијалната предност во граплингот, Дос Анчос беше решен да ја скрати дистанцата и да бара соборување, но Луке едноставно не му дозволи да го собори. Луке остана во клинч, каде што почна да задава удари и да прави поени.

Иако се стремеше кон удари, Луке на крајот се реши за поздодевна борба, бидејќи Рафаел постојано се обидуваше да ги собори. Висенте успеа да ги сврти работите во своја полза и да го натера Дос Анчос да се брани.

Како што одминуваше времето Висенте беше тој што го однесе Дос Анчос на партер и го контролираше во клинчот. Големината и силата на Луке почнаа да зборуваат против дос Ањос, кој се бореше во лесна категорија во поголемиот дел од својата кариера.

Висенте постојано го победуваше Рафаел во клинчот и едноставно се пробиваше на подоминантни позиции. Поранешниот шампион во лесна категорија се мачеше да дојде до одговор, но не можеше.

Во петте рунди Луке беше попаметен, потактички борец, додека Дос Анчос не можеше да се справи со поголемиот противник. Тоа секако не беше спектакуларна борба за навивачите, но Лук го направи она што беше потребно за да победи, што му е најважно.

Со оваа победа Луке ја прекина серијата од 2 порази во низа, а Дос Анчос повторно им се врати на поразите.

Резултати УФЦ Вегас 78:

Главна карта

Висенте Луке – Рафаел дос Анчос со одлука (49-46, 48-47, 48-47)
Каб Свенсон – Хаким Даводу со одлука (29-28, 29-28, 29-28)
Калил Раунтри Јуниор – Крис Даукаус со ТКО Р1, 2:40
Јасмин Лусиндо – Полијана Вијана со завршница Р2, 3:42
Еј Џеј Добсон – Тафон Нчукви со одлука (29-28, 29-28, 29-28)
Џош Фремд – Џејми Пикет со одлука (30-27, 30-27, 30-27)

Прелиминарни

Маркус Мекги – ЈП Бајс со КО Р1, 2:19
Теренс Мекини – Мајк Бриден со ТКО Р1, 1:25
Исак Дулгаријан – Френсис Маршал со ТКО Р1, 4:48
Мартин Будај – Џош Парисијан со ТКО Р1, 4:11
Жаклин Аморим – Монсерат Руиз со ТКО Р3, 3:41
Дејмон Блекшер – Хозе Џонсон со завршница Р1, 3:47
Луана Сантос – Џулијана Милер со ТКО Р1, 3:41

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UFC (@ufc)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО