ВБО го задолжи Џошуа да се бори со Усик

Светскиот шампион ИБФ, ВБА, ВБО и ИБО, Ентони Џошуа (24-1), во следниот меч треба да се бори со предизвикувачот на Светската боксерска организација (ВБО) Александар Усик (18-0). Британецот добил писмо од ВБО во кое го известува дека ако не се соочи со поранешниот светски шампион во полутешка категорија, ќе биде принуден да го ослободи појасот.

Акцијата на организацијата е резултат на неуспехот во битката меѓу Еј Џеј и Тајсон Фјури (30-0-1) за обединување на титулите со онаа на ВБЦ. Во овој момент, сè уште нема рок Џошуа да се сретне со Усик.

Сепак, ВБО информира дека двете страни мора да започнат преговори за мечот. Тие, исто така, поставија рок на потврда за промоторот на ЕЏ, Еди Херн. Доколку одбие да го почитува ова писмо, организацијата ќе прифати дека Џошуа нема намера да ја брани титулата и ќе му биде одземен.

Така, може да се каже дека конечно пропаѓа опцијата Џошуа и Фјури да боксираат во текот на летото. Наместо тоа, се чини дека ќе видиме пресметка меѓу Џошуа и Усик, како и Тајсон против Дионтеј Вајлдер (42-1-1). Доколку нема нов пресврт, тие ќе се случат во јули и август.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО