ВБЦ го задолжи Артур Бетербиев да се бори со Калум Смит

Светскиот боксерски совет (ВБЦ) одобри борба за светска титула во полутешка категорија (до 79,4 кг) меѓу Русинот Артур Бетербиев (19-0, 19 КО) и Британецот Калум Смит (29-1, 21). КО), пренесува BoxingScene.

Според указот, борбените тимови се обврзани да се договорат за битка пред 11 април. Во спротивно, ќе се одржи промотивна аукција.

Калум Смит има 32 години. Борецот е поранешен светски шампион во супер средна категорија (до 76,2 кг), како и победник на светската боксерска супер серија (WBSS). Во август 2022 година Смит победи со нокаут во квалификациска борба и стана задолжителен предизвикувач за титулата на ВБЦ.

Смит има скор од 29-1 и има 21 победа со нокаут.

Артур Бетербиев има 38 години. Во јануари Русинот го запре Британецот Ентони Јард рано во осмата рунда. Бетербиев има скор од 19-0 во рингот и секоја своја борба ја добил со нокаут.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Al Pinnacle ™ (@alpinnacle)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО