Вајлдер смета дека борбата со Паркер треба да биде главен настан: Луѓето сакаат да гледаат нокаути

Дионтеј Вајлдер верува дека неговата претстојна борба треба да биде главна на борбената карта во тешка категорија на 23 декември на Блискиот Исток.

Вајлдер, од Тускалуса, Алабама, ќе се соочи со поранешниот соборец Џозеф Паркер во борба од 12 рунди во Ријад, Саудиска Арабија, два дена пред Божиќ. Главен претендент за титулата е лондонецот Ентони Џошуа, кој во борба од 12 рунди ќе се соочи со јужниот Швеѓанец Ото Валин.

Картата доби извонредно внимание бидејќи тоа е втор голем боксерски настан што спонзорите – главно Турки Алалшик – во Саудиска Арабија го закажаа за само три месеци. Минатиот месец земјата беше домаќин на љубопитната пресметка во тешка категорија меѓу носителот на титулата на ВБЦ, Тајсон Фјури и поранешниот шампион на УФЦ и дебитант во боксот Френсис Нгану. Ријад ќе биде домаќин на уште една голема борба во средината на февруари, кога ќе се одржи мечот за апсолутен свестки првак во тешка категорија меѓу Фјури и Александар Усик.

Картата на 23-ти декември е исто така значајна по тоа што содржи мноштво врвни тешкаши од целиот промотивен спектар, вклучително и интригантна пресметка меѓу Даниел Дубоа и Џарел Милер, како и враќањето на Френк Санчез и Филип Херговиќ. На истата карта ќе се појават и носителите на титулата Дмитри Бивол и Џеј Опетаја.

Според Вајлдер, неговата борба со Паркер заслужува да стои над сите овие борби како главен настан, дури и над Џошуа против Паркер.

„Мислам дека јас и Паркер треба да бидеме главниот настан“, изјави Вајлдер за ЕСЊуз. „А ние сме двајца поранешни шампиони. Зошто да немаме двајца поранешни шампиони како главен настан?

Тоа не е борбата на Џошуа, тоа не е мое шоу, тоа е шоу на сите. Работата е во тоа што го сакам најдоброто за сите нив. Сакам работите да се случуваат каде што ќе има возбуда.

Меѓу Џошуа и Ото Валин и мене и Паркер, кој мислите дека е највозбудлив? И мислам дека највозбудливата борба треба да биде главниот настан. На крајот на краиштата, кога луѓето доаѓаат на борби, тие сакаат да видат нокаути. Сакам да видам возбуда. Жените лажат, мажите лажат, но моите бројки не лажат. Имам поголеми шанси да го нокаутирам противникот од Ентони Џошуа и да донесам возбуда. Последното нешто што луѓето сакаат да го видат и да си одат дома: Драматичен нокаут а потоа те нема“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО