Усик со тешкотии се подготвува за средбата со Фјури

На 17 февруари 2024 година во Ријад, Саудиска Арабија, непоразените шампиони во тешка категорија Александар Усик и Тајсон Фјури ќе го одредат првиот неприкосновен шампион во категоријата од 1999 година во директна борба.

Егис Климас, менаџерот на Украинецот, разговараше за борбата меѓу Усик (21-0, 14 КО) и Фјури (34-0-1, 24 КО). Тој беше во Мексико Сити, Мексико, на неделната прес-конференција на ВБЦ. Климас за време на настанот призна дека не очекува лесна борба.

„Работевме напорно за конечно да ја организираме оваа борба. И ја направивме. Дефинитивно нема да биде лесно. Можеби најтешкиот противник во кариерата на Александар. Усик е сигурен во себе, но сфаќа дека претстои многу работа. Ова не е проблем, бидејќи тој се уште е вреден. Мислам дека ќе биде многу тешко да се најдат спаринг партнери. Сепак, Тајсон е многу висок. Со долги екстремитети и многу незгоден стил. Тешко е. Ова ќе биде најтешкиот предизвик во кариерата на Усик“.

Егис не се сомнева дека Усик ќе победи. „Факторите се во негова корист – работата на нозете, интелигенцијата, боксерскиот коефициент на интелигенција. Не би рекол дека Фјури има нокаут удар. Но, ја користи својата тежина за прво да ги истроши противниците. Постојано се потпира на нив. Еве како функционира. Но, нема да биде лесно да се скрши Усик. Не заборавајте дека Александар веќе беше апсолутен светски шампион во полутешка категорија. Никој не веруваше дека ќе се доближи до тоа во тешка категорија. Никој не веруваше дека тој ќе доминира овде. Битката на Усик против Фјури… Ќе биде одлично шоу. Најголемата битка на светот!“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО