Усик 12 килограми полесен од Витерспун за дебито во тешка категорија (ВИДЕО)

106

Александар Усик во Чикаго (16-0, 12 КО) го направи мерењето за дебито во тешка категорија.

32-годишниот Украинец ќе се бори против Чаз Витерспун (38-3, 29 КО) беше 97,5 килограми.

38-годишниот Американец, кој оваа недела го замени Тајрон Спонг по падот на допинг тестот, тежеше 109,8 килограми, односно беше 12,3 кг потежок од 32-годишниот Украинец.

На настанот во Чикаго, Дмитриј Бивол (16-0, 11 КО) ја брани ВБА титулата против Ленин Кастило (20-2-1, 15 КО) од Доминиканската Република.