УФЦ ќе исплати помалку од 3 милиони долари хонорари на борците на УФЦ 292

УФЦ можеби е најголемата организација за мешани боречки вештини во светот, но тоа не значи дека нејзините борци уживаат некој посебен финансиски триумф кога го заложуваат своето здравје. Спортс дејли откри дека вкупната сума што организаторите ќе ја платат на сите борци на УФЦ 292 изнесува 2,7 милиони долари, според прелиминарните податоци.

Поранешниот шампион во бантам категорија Алџамејн Стерлинг ќе го земе најголемиот дел од доделениот буџет, колку што може да се понуди. Сепак, сумата не е нималку импресивна за човек кој зад себе има 9 пресметки во организацијата. Алџамејн за своите услуги ќе добие околу 542.000 долари.

Новиот шампион Шон О’Мели е на второто место со 382.000 долари, што не го вклучува бонусот за изведба од 50.000 долари.

Трет во ова рангирање е веќе заборавениот Крис Вајдман, кој не беше во главната карта. Поранешниот шампион во средна категорија се врати по двегодишно отсуство поради повреда, но ја загуби борбата против Бред Таварез. Сепак, тој ќе добие 360.000 долари како дел од актуелниот договор со организацијата.

Жанг Вејли сигурно ќе треба да има сериозен разговор со Дана Вајт, бидејќи ѕвездата во сламка категорија однесе само 292 илјади долари од нејзиниот неверојатен настап против Аманда Лемос. Кинеската постави рекорд во категоријата во однос зададени и примени удари за одбрана на титулата, но нејзините напори не беа соодветно поддржани. Самата Лемос, пак, зела 182 илјади долари од наградниот фонд.

Остин Хабард, Курт Холобо и Карин Силва од вечерта ќе си одат дома со најскромни хонорари. Ќе заработат само по 16 илјади долари.

Конкурентите на УФЦ го фаќаат чекорот со многу сериозно темпо, па не е изненадување што сè почесто гледаме поранешни великани да ги менуваат арените, а некои дури и спортуваат за подобра плата за нивните услуги.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО