Тимур Хамикоев денес без пардон тушираше се живо!

Хамикоев во Сведкса

Тимур Хамикоев, македонскиот репрезентативец (БК Вардар) имаше одличен настап на Лила Меларкуп во Вестерос, Шведска, иако настапи во категоријата до 97 кг, и тоа во слободен стил за Ботирка В Академи. Буквално ги декласира своите противници.

Најпрвин го совлада Сим Квиле (БК Атен) со 10-0-технички туш, потоа со истиот резултат беше поразен и бјерн Јохансон (ИФК), со Кавај Илалдајев (Хусумс) се бореше 6-6 (ФС 5-0), но победата му припадна на него,а во финалето Томи Санд (Калсве ИФБ) беше совладан со технички туш 10-0.

-Не настапи во својата категорија до 86 кг, затоа што немаше толеранција, не му дозволив да симне од својата телесна тежина 2 кг ( сега има 88кг мускулна маса). Тимур не покажа никаква слабост против титаните во повисоката категорија и во друг стил, -изјави неговиот тренер Љубиша Пешко.

Кристијан и Хамикоев

За тактичите поместувања Пешко вели: „Во поход сме на освојување на европски медали и олимписка норма. Доколку сте со нас, повелете, ни треба поддршка. Доколку нешто Ви смета – потргнете се, отстапете место и пробајте да не ни застанувате на зацртаниот пат! Ресени сме да победуваме се за остварување на зацртаната цел“.

Пешко се осврна и на штотуку завршеното Изборно првенство за младинци до 20 години во Радовиш: „Дојде Хамди Адили во сопствена режија и да докаже еднаш за секогаш, без случајности и интриги. Ги донесе да учествуваат своите двајца борачи, внукот, шампионот до 50 кг Ресул Адили и помладиот син, шампион до 60кг Адил Адили. Може да се каже повеке од 100 отсто успешност на БК Скопје (двајца учесници – двајца шампиони).

ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО