Тешеира: Повраќав по симнувањето килограми

Гловер Тешеира имаше необични проблеми со слабеењето и можеби е причината за неговиот пораз минатиот викенд од Јиржи Прохаска на УФЦ 275.

Бразилецот изјави дека повраќал во фазата на опоравување – нешто што досега не му се случило.

Тешеира го предводеше УФЦ 275 бранејќи ја титулата во полутешка категорија, но загуби со за вршница (принуда) неколку секунди пред крајот, борба која ја добиваше на поени.

По поразот Тешеира призна дека бил уморен за време на битката и сега како причина го наведе лошото закрепнување по мерењето.

„Иако мерењето беше во 21:30 часот во Сингапур, ослабев во 3 попладне и останав до 9:30 без да пијам вода. И откако почнав да закрепнувам, почнав да повраќам… ми се гадеше. Не можев да ги направам интервјуата по мерењето.

Отсекогаш им велам на моите ученици дека ако симнувањето килограми е тешко, ќе ви пречи во тешки борби. И токму тоа се случи. Никогаш не сум имал такво закрепнување по мерењето“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MMA Bulgaria (@mma.bg)

Иако, како можна причина за неговото слабо кардио го наведе губењето на тежината, Тешеира ја презеде целосната одговорност за поразот.

„Борбата беше брутална. Уморен сум. Не сакам да го обвинувам мојот табор. Можам повторно да ја направам оваа борба и повторно да се уморам. Не можев правилно да ослабам, но Јиржи успеа. Ако јас не го направив тоа добро на мерењето, тоа е моја вина. Можам да го обвинам случувањето, но тоа е целосно моја одговорност“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО