Теренс Крафорд го тужи Боб Арум

106

„Њујорк пост“ објави дека непоразениот професионален боксер Теренс Крафорд поднел тужба против боксерскиот промотор Боб Арум. Тужбата е поднесена во Невада, обвинувајќи го Арам дека „расно го запоставил и го спречил Теренс да обезбеди големи борби и да заработи милиони долари“.

Боксерот од Небраска бара отштета од 10 милиони долари. Извадок од тужбата поднесена од „Њујорк пост“ наведува дека промотерската куќа на чело со Арум, Топ ранг, „нема ниту еден директор црнец, туку само неколку црнци вработени и одбива да признае дека не се заинтересирани да ги поддржуваат и промовираат црните борци“.

Крафорд (38-0, 29 КО) и Боб Арум не ја криеја својата апатија еден кон друг низ годините на нивното партнерство. Нивниот работен однос заврши во ноември 2021 година. По победата на Крафорд над Шон Портер со ТКО, светскиот боксерски шампион на прес-конференција изјави дека повеќе нема да работи со Арум.