Дастин Пориер почна да качува килажа

90

Поранешниот шампион на УФЦ во лесна категорија, Дастин Пориер, очигледно ќе ја промени категоријата. Во последно време се зборува за битка меѓу него и Нејт Дијаз. Нивната средба треба да се одржи на УФЦ 272 на 5 март во Лас Вегас.

Дијаз се бори во полусредна категорија, што покажува дека оваа борба очигледно ќе биде во оваа категорија. На крајот на минатата година „Дијамантот“ загуби во битка за титулата во лесна категорија од Чарлс Оливеира.

Така Дастин по втор пат не успеа да ја освои неприкосновената титула. Дастин се бореше во перо категорија, но во 2015 година се врати во лесна категорија. Постигна голем успех, па дури стана и привремен шампион.

Само Мајкл Џонсон, Хабиб Нурмагомедов и Оливеира успеаја да го победат Пориер во лесна категорија на УФЦ. Пориер на социјалните мрежи ја покажа својата физичка форма и се пофали дека се здебелил.