Теофимо Лопез е избран за боксер на годината

Светскиот шампион во лесна категорија ВБА, ИБФ и ВБО, Теофимо Лопез е избран за најдобар боксер за 2020 година од порталот „Boxing Scene“. Минатата година 23-годишниот Лопез имаше една битка – мечот за обединување против шампионот Васили Ломаченко, кој го доби со едногласна одлука. Теофимо ја доби истата награда и од магазинот „Ринг“.

„Боксерската сцена“ ги објави победниците во другите категории:

– Дуел на годината е средбата меѓу Хозе Зепедои и Иван Баранчик

– Нокаут на годината е настапот на Александар Поветкин во петата рунда против Дилиен Вајт

– Изненадување на годината е поразот на светскиот шампион во средна категорија Џулијан Вилијамс против Џејсон Росарио

– За најпросперитетен боксер е избран 23-годишниот Едгар Берланга, кој има 16 победи во 16 борби, а сите завршија со нокаут во првата рунда.

– Рунда на годината е петата и последна од мечот Зепеда – Баранчик

– Дерик Џејмс беше прогласен за тренер на годината – тој е ментор на Ерол Спенс и Џермеил Карло

– Акцент на годината е пандемијата на коронавирусот

– Наградата „Враќање на годината“ му припадна на Ерол Спенс, кој по сообраќајна несреќа успешно се врати на рингот

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО