Тајсон Фјури и Ентони Џошуа преговораат за борба во септември

Долгоочекуваната борба во тешка категорија меѓу Тајсон Фјури и Ентони Џошуа би можела да се случи веќе во септември. Ова стана извесно откако менаџерите на двајцата, изненадувачки, уште еднаш почнаа да преговараат.

„Ромскиот крал“ постојано зборуваше за својата борба додека беше во Австралија. Сега се појави дека неговиот тим го контактирал Еди Херн за да се соочи со Ентони Џошуа во борба за големите милиони.

Џошуа е отворен за разговори, но има и огромна готовинска понуда од Саудиска Арабија за да се соочи со Дионтеј Вајлдер во декември. Фјури, исто така, треба да склучи профитабилен договор за да се соочи со носителот на титулите на ВБА, ИБФ и ВБО, Александар Усик на Блискиот Исток оваа зима.

Но, токму сега, Квинсбери промоциите се подготвени да ја направат Фјури против Џошуа да биде целосно британска борба. Џорџ Ворен и Херн имаа првични дискусии за оживување на договорот, за кој веќе се разговараше и беше блиску до договор минатиот декември.

Херн притискаше овој август неговиот човек да се соочи со Дилиен Вајт, но оваа понуда сега им дава дополнителна можност. Фјури против Џошуа дефинитивно е голема борба за Велика Британија која лесно ќе наполни стадион.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by FREAK MMA (@freak.mma)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО