Човекот на Хабиб го прекорил Мухамед затоа што гледал жени во бикини

Белал Мухамед (23-3) е втор по ред за титулата на УФЦ во полусредна категорија.

Мухамед оваа есен требаше да се бори со шампионот Леон Едвардс, но тогаш неочекувано се вклучи Колби Ковингтон. Зборлестиот Американец беше резерва за борбата меѓу Леон и Камару Усман, кои се бореа во март во Лондон.

Не секој би се согласил да прелета преку океанот како резерва и да ослабе за исклучително кратко време. Затоа шефовите на УФЦ го наградија „Хаосот“ со уште еден удар кон титулата.

Колби е медиумски воин, а Белал со своите 400.000 следбеници на социјалните мрежи е блед во таа споредба. Мухамед стекна малку поголема слава откако се приклучи на тимот на Хабиб Нурмагомедов.

Минатата година Белал тренираше под водство на Хабиб и успеа да го нокаутира Шон Брејди. Пет недели со тимот од Дагестан влијаеја на Белал не само на спортски, туку и на културен план.

Како малку американизиран муслиман, меѓу Дагестанците тој беше толку идеолошки воспитан што ги ревидираше своите ставови. Белал беше критикуван од персоналот на Хабиб за споделување клип со жени во бикини.

„Скромноста на овие момци од тимот на Хабиб е на друго ниво. И самиот сум религиозен, но Америка има поинаква култура. Поминав пет недели со овие момци во Абу Даби. Тие се многу строги. Еднаш споделив видео од мојот пријател Хорасио, тој беше учесник во мексиканско реално шоу.

Го споделив ова видео и излезе дека има жени во бикини. Иако суштината на видеото не беше во нив, туку во мојот пријател. Тогаш едно лице од тимот на Хабиб ми рече: „Брате, не треба да објавуваме такви видеа. Треба да бидеш подобар“. Му реков дека го споделив за да го видат моите пријатели.

Разбирам дека ова е забелешка по случај. Кога си муслиман, младите момчиња те следат. Не сакам да мислат дека сум таков. Сакам да поставам висок стандард. Не треба да гледам на такви работи. Треба да си ја гледам само сопругата.

Во Дагестан не можете јавно да гушкате или бакнувате жена. Но, Америка има поинаква култура и сега гледаме се повеќе и повеќе американизирани муслимани“, изјави Мухамед за медиумите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО