Судиите брутално го поразија романскиот боксер – без срам

154

Mihaj Nistor

Единствениот Романец на боксерскиот олимписки турнир, Михаи Нистор (+91 кг), беше брутално осакатен од судиите на средбата против Хусеин Јашијаш (Јордан). Огромна помош му пружи и судијата на мечот, Херардо Поџи.

Првиот дел беше нерешен, а на почетокот боксерот од Јордан подобро се координираше и зададе добри удари. Во втората рунда Нистор, кој има победа со нокаут над актуелниот светски шампион за професионалци во тешка категорија Ентони Џошуа, ја демонстрираше својата проверена тактика – брутални удари. Го испрати во нокдаун ривалот и жестоко го повредуваше. Сепак двајца од тројцата судии му дадоа рундата на Јашијаш. Третата рунда беше уште поубедлив. Нистор за малку не го откажа својот ривал, кој повторно мораше да го слуша одбројувањето. Во најкритични моменти за боксерот од Јордан судијата чудно ја водеше борбата и му даде доволно време на Јашијаш да се опорави.

На крајот Јорданецот победи со 2-1 и го продолжува натпреварувањето. Навивачите ја исвиркаа одлуката.

Во истата категорија натпреварите ги продолжува светскиот шампион Тони Јока (Франција).