Стојка Крастева од Бугарија е олимписка шампионка во бокс

Стојка Крастева е олимписка шампионка!

Бугарката со едногласна судиска одлука 5-0 (30-27, 30-27, 29-28, 30-27, 30-27) славеше над Бусе Наз Чакироглу (Турција) во мува категорија (- 52 кг) на боксерскиот турнир во Токио!

Крастева и го донесе вториот златен медал на Бугарија од Олмписките игри во Токио, откако тоа прво им тргна од рака на каратистката Ивет Горанова.

Европската шампионка од Софија 2018 и двократниот светски вицешампион Крастева ја победи со 5-0 актуелната европска шампионка и светски второпласираната рангирана бр.1 во шемата Бусе Наз Чакароглу (Турција).

Во деби финалето за Бугарка на Олимпијадата во бокс за жени, 35-годишната Крастева покажа поефикасна борба и заслужено го доби мечот. Таа стана петтиот бугарски олимписки шампион во бокс во првото финале за бугарски претставник во спортот од Атланта во 1996 година, кога Даниел Петров ја освои последната титула во земјата.

Така, еден ден пред крајот на Игрите во Токио, бугарските спортисти освоија пет награди по златото на Ивет Горанова во дисциплината кумите карате, среброто на спортистката за стрелачки спорт Антоанета Костадинова во пиштол 10 метри и бронзените медали на Тајбе Усеин и Евелина Николова во женско борење.