Станислав Хоруна номиниран за спортист на годината на Светските игри за 2019 година

45

Станислав Хоруна од Украина е карате кандидат за спортсист на годината на Светски игри за 2019 година. Украинската карате ѕвезда е номинирана од ВКФ за најдобар спортист на 2019 година од сите спортови во програмата на Светски игри. Победникот ќе се одлучува со јавно гласање.

Роден во западниот украински град Лавов, Станислав Хоруна е еден од најпознатите каратеки во светот на кого му се восхитуваат и го следат. Спортистот кој го прослави својот 31 роденден минатата недела го зазема шестото место на олимписката листа , а на 4-тотп на ВКФ светската ранг листа.

Во 2019 година освои шест медали, вклучувајќи злато на Карате 1-Премиер лигата во Рабат и Карате 1-Серија А во Сантијаго. Неговото најголемо достигнување досега беше круната на Европските игри што ја презеде минатата година во Минск (Белорусија). Во еден од најважните настани Хоруна во финалето на категоријата -75 килограми го совлада легендарниот Рафаел Агаев, со што стана една од хероите на турнирот.

Хоруна ја балансира карате кариерата со својата работа како адвокат во неговиот роден град Лавов. Еден од најистакнатите моменти во неговата плодна кариера е кога во 2017 година стигна до врвот на Светските игри во Вроцлав (Полска). Во незаборавно финале, украинскиот ас го совлада Иранецот Алиашгар Асиабари со 4-2, а победата ја прославија многунеговите следбеници ширум светот.

Спортува со уникатна фризура, постојано со милостив став во и надвор од татамито, а блескав и спектакуларен стил на борба, Хоруна е еден од најтрофејните претставници на спортот; не е невообичаено да се види дека е опкружен со бројни меѓународни настани. Сега, тој се надева дека ќе ги добие сите гласови на карате семејството за да стане спортист на Светските игри за 2019 година.

За Хоруна може да гласате на овој ЛИНК.

Фото: ВКФ