Сребрен медал, а трет во низа за Маријана, Мишела и Киријана на Карате 1 Серија А

264

Маријана и Мишела Димоски и Киријана Камческа го освоија најсјајниот медал во историјата на Австралија, односно сребрениот на Карате 1 Серија лигата во Слазбург, Австрија. Ова е трет медал за Австралија на Карате 1 лигите, два бронзени на Премиер лигите и сребрениот во Серија А, и е трети во низа.

Во финалето италијанскиот состав беше подобар и доби оценка 25,28, а девојките од Прилеп 24,34.

Од македонските натпреварувачи најдобар пласман има Моника Стефановска (-68 кг) како 11-то пласирана, затоа што во првата борба во репасажот загуби од натпреварувачката од Латвија Викторија Лазајева 2-6.

Ipon.mk