Спортски функционер се обидел да го убие претседателот на Ангарската боксерската федерација

Голема трагедија се случи во областа Иркутск, Русија.

Медиумите објавија дека дошло до вооружен конфликт во едно од локалните кафулиња. Според прелиминарната верзија, 33-годишниот спортски функционер Александар Мурачев влегол со пиштол во кафулето и отворил оган врз претседателот на Ангарската боксерската федерација Александар Ракислов и неговиот пријател Оханес Тумајан.

Според достапните информации Ракислов бил хоспитализиран со неколку прострелни рани, а Тумајан се обидел да пружи отпор со нож и починал. Напаѓачот, кој имал претходно криминално досие, исто така бил повреден, поради што морал да оди во болница каде што бил задржан од органите на редот.

Полицијата сега ќе треба детално да го истражи инцидентот, а медицинските лица мора да направат се за да го спасат животот на жртвата. Да се ​​надеваме дека 40-годишниот Ракислов ќе се опорави. Штета што повеќе не може да му се помогне на неговиот другар.

Руската боксерска федерација веќе објави дека ги истражува сите околности на инцидентот. Засега не е познато што точно го предизвикало конфликтот со пукањето. Ракислов е познат аматерски боксер.

Александар е Мајстор на спортови од меѓународна класа, чие главно достигнување е победата на првенството на Русија во 2008 година. Уште два пати освојуваше бронзени медали од државното првенство и стана светски првак меѓу полицајците.

Ракислов на чело на боксерската федерација Ангар застана пред околу една година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО