Спектакал за крај на годината: Оверем го нокаутираше ЈДС, Дош Анхош во 66 секунди го разби Каубојот

junior Dos Santos-Overeeem nokaut

Настанот ММА на Фокс 17 заврши денес во Орландо, САД, и вклучуваше борба за титулата во лесна категорија.

Доналд Кеорне не успеа да ја земе шампионската титула од Рафаел дош Анхош. Бразилецот успеа да зададе силен удар со колено и удар во црниот дроб уште на самиот почеток. Освен тоа, „Каубојот“ беше се притиснат во ќелијата, но успеале да избега. Во центарот на кафезот Кероне се обиде да го спушти на подот „РДА“, но не успеа и беше туширан со страјкови, кои го  принудија судијата Херб Дин да ја прекине борбата.

dosAnjos-pojas2

Поднасловната и долго очекувана борба беше исто така доста атрактивна. Алистер Оверем го победи со ТКО Жуниор дош Сантош. На почетокот на средбата почнаа со бавно темпо. Со текот на времето Оверем успеа да нанесе повеќе удари.

Во втората рунда Дош Сантош го погоди Оверем во препоните и на Холанѓанецот му беше дадено време да се опорави. Потоа и двајцата борци разменија по неколку добри удари, но се гледаше дека „The Reem“ добро се движи во кафезот не дозволувајќи му на „Cigano“ да го наметне својот стил на борба и да си ја најде дистанцата. Со тежок левак Оверем го собори „ЈДС“ на земјата, а потоа следеа и чекан удари. Така дуелот заврши во 4:43 на втората рунда.

Еве ги сите резултати од УФЦ на ФОКС 17:

Rafael Dos Anjos го победи Donald Cerrone со TKO 1 рунда

Aliair Overeem го победи Junior dos Santos со TKO 4:43 2 рунда

Nate Diaz go победи Michael Johnson со судискa одлука (29-28, 29-28, 29-28)

Karolina Kowalkiewicz го победи Randa Markos со судискa одлука (29-28, 29-28, 30-27)

Charles Oliveira го победи Myles Jury со клуч (guillotine choke) 3:05 1 рунда

Nate Marquardt го победи C.B. Dollaway со нокаут 0:28 2 рунда

Valentina Shevchenko ја победи Sarah Kaufman со судискa одлука (28-29, 29-28, 29-28)

Tamdan McCrory го победи Josh Samman со клуч (triangle choke) 4:10 3 рунда

Nik Lentz го победи Danny Caillo со судискa одлука (29-28, 28-29, 30-27)

Kamaru Usman го победи Leon Edwards со судискa одлука (29-28, 30-27, 29-28)

Vicente Luque го победи Hayder Hassan со клуч (anaconda choke) 2:13 1 рунда

Francis Ngannou го победи Luis Henrique со КО 2:53 2 рунда

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО