Симната забраната за бокс мечеви во Норвешка

Norveskata bokserak

Забраната за професионални боксерски мечеви во Норвешка е укината.

Тоа значи дека најдобрата натпреварувачка кај жените, Сесилија Брекхус, конечно ќе може да победи во својата татковина. Таа веќе има закажано средба за 1 октомври во осло.

„Најпосле“, – вели Брекхус која држи четири од светските титули во полусредна категорија и додава: „Возбудена сум што ќе се борам во мојата земја Норвешка“.

Професионалниот бокс во Норвешка беше забранет од 1981-та година. Тамошните натпреварувачи беа принудени да се борат во странство.

Досега се продадени 7.500 билети за шоуто од вкупно 10.000.

https://youtu.be/wobXz5nBrFY

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО