Штерјов, Поцеста и Димитров против Латвиец и Ерменци на Европското првенство

140

Утре настапуваат македонските борачи на Европското првенство за пионери во Ѓер, Унгарија.

Стефан Штерјов (41 кг) во осминафиналето ќе се бори со репрезентативецот на Латвија Александрс Сникоренко, Реџеп Поцеста (48 кг) 1/8 финалето се среќава со Мушег Мрктчјан од Ерменија, додека Дарио Димитров (52 кг) со Ерменецот Абраханјан Хајкпочнува од квалификации.

На ЕП настапува и Барбара Стојкоска (54 кг), нејзината борба е во сабота.

Ipon.mk