Шаќир Бислими славеше во репасажот со туш, уште една победа го дели од борбата за бронза на СП

Шаќир Бислими ја искористи првата шанса во репасажот и славеше со туш против Ваџим Бандарику (неутрален) на Светското првенство во борење слободен стил за младинци (У-20) во Аман – Јордан.

Беслими во втората борба ќе се бори Оразмухамет Хојалиев од Туркменистан. Ако го победи, ќе се бори за бронза на СП.

Да посетиме дека нашиот најдобар борач на СП, Бесир Алили ќе се бори за бронзениот медал, но се уште го чека противникот.

Резултати СП во Јордан:

61 кг
Бесир Алили – Микола Ташохло (Украина) 14-11  квалификации
Бесир Алили – Емре Четин (Турција) 6-4
Бесир Алили – Рин Сакимото (Јапонија) 3-0
Полуфинале
Бесир Алили – Кумар Мохит (Индија) 6-8 (туш)
За бронза
Бесир Алили –

86 кг
Шаќир Бислими – Рахим Магамадов (Франција) 0-10 1/8 финале
Репасаж
Шаќир Бислими – Ваџим Бандарику (неутрален) 12-1 (туш)
Шаќир Бислими – Оразмухамет Хојалиев (Туркменистан)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО