Сензација на СП: 17-годишна девојка ја освои светската титула во борење (ВИДЕО)

Акари Фуџинами, кој има само 17 години, се чини дека станува следната голема ѕвезда на јапонското борење. Дебитантката на големите шампионати за жени успеа да го освои светското злато во категоријата до 53 кг.

Поимпресивно е како го направи тоа, имено по победите со 11-0 и 10-0 над своите први три противнички, а во финалето повторно ја совлада искусната Јулија Леорда од Молдавија.

Со вкупен резултат од 41-0 поени, Фуџинами стана најсилната шампионка Светското првенство во Осло, Норвешка.

Таа е и светски шампион за кадети од 2018 година. Таа, исто така, нема загубено меч од јуни 2017 година. Фуџинами е во серија од 83 последователни победи.

Интересно етоа што Јапонија учествува на ова Светско првенство со својот втор тим (многу од стартерите на олимпискиот тим не учествуваа во преборувањето на домашното првенство на „Земјата на изгрејсонцето“). Сепак, силата број 1 во женско борење освои вкупно 4 титули, 3 сребрени и 2 бронзени медали од вкупно 10 категории.

Светското првенство во борење продолжува со машки борби во класичен стил.

Резултатите од Светското првенство во Осло можете да ги следите на следните линкови ТУКА и ТУКА.

Фото: ОСБ/UWW

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО