Се подготвува средбата Ковингтон – Усман на УФЦ 244

54

Се зголемуваат гласините дека шампионот во УФЦ во лесна категорија Камару Усман (15-1) ќе го брани својот појас против Колби Ковингтон на УФЦ 244 (15-1) што ќе се одржи на 2 ноември во Њујорк. На истиот настан во Медисон сквер гарден Благој Иванов ќе се бори против Дерик Луис, а Џони Вокер со Кори Андерсон.

УФЦ сè уште ниту ги демантира ниту потврди информациите, но пред извесно време Дана Вајт беше воодушевена дека ова ќе биде следниот меч за титулата во категоријата.

32-годишниот шампион последен пат се бореше со Тајрон Вудли во март на УФЦ 235, додека 31-годишниот Ковингтон ја забележа својата седма победа во почетокот на август против Роби Лоулер.