Се пензионира Александар Поветкин, поранешниот златен олмпиец и светски боксерски првак

196

Александар Поветкин (41) има професионална кариера од 16 години и уште неколку години аматерска кариера. Еден од најголемите руски боксери во историјата реши да го заврши своето патување нешто помалку од три месеци по неговиот трет пораз во кариерата, што му го нанесе Дилиeн Вајт во март. Пат полн со големи успеси.

Дека овој боксер ќе има одлична кариера можеше да се претпостави уште во 2002 година во рускиот Перм, кога го освои светското аматерско злато, само две години откако целосно му се посвети на боксот. Имено, пред тоа се занимаваше со кик бокс, во кој беше светски, европски и руски аматерски шампион. Една година по Светското првенство го зеде и европското злато, а во 2004 година олимпискиот медал пристигна во Атина. Откако успеа да ги собере сите три клучни аматерски титули за само две години, преминот во професионалци беше нормален редослед на настаните.

Тој го градеше „Рускиот витез“ шест години, пред да добие можност да ја нападне светската титула во 2011 година. Го победи Руслан Чагаев, а потоа четири пати ја барнеше титулата, се додека во 2013 година не беше поразен од Владимир Кличко на меч за обединување на титулите. Тоа беше многу контроверзен натпревар каде Кличко го запре многу помалиот и пократок Поветкин со чести клинчови, коисудијата ги толерираше.

Откако загуби од Украинецот, Поветкин нареди осум победи пред да добие шанса да се обиде повторно против повеќекратниот светски шампион. Тогаш тоа беше Ентони Џошуа, кој го победи со нокаут во седмата рунда, станувајќи првиот борец што го запрел. Саша имаше свои моменти на тој меч, но не успеа да ја издржи силата на противникот. Потоа стана редовен учесник во настаните во Мечрум, забележувајќи победа над Хјуи Фјури и реми против Мајкл Хантер. Минатото лето направи големо изненадување нокаутирајќи го Дилиен Вајт, откако претходно два пати му боеја. Вајт му се реваншира во реваншот, нокаутирајќи го во четвртата рунда во Гибралтар. Поветкин изгледаше многу лошо на тој меч и се претпоставуваше дека тоа може да биде крајот.

Тој се пензионира како еден од најдобрите и најуспешните руски професионални боксери во историјата и со професионален скор од 36 победи, три порази и едно реми. Тој ќе наполни 42 години во септември оваа година.