Се одбележува осмата година од смртта на Мате Парлов

Mate parlo so kaciga

Денес се одбележува осумгодишнината од смртта на најголемите хрватски спортист,но и југословенски, на сите времиња, Мате Парлов.

Сегашни и поранешни членови на боксерски репрезентативци од цела поранешна Југославија положија венци на Градските гробишта во Пула.

Парлов е роден во Сплит на 16 ноември 1948 година, а почина во Пула на овој ден во 2008 година од рак на белите дробови.

Во текот на неговата кариера, двапати беше европски аматерски и еднаш светски шампион. 1972 година на Олимписките игри во Минхен, го освои златниот медал во полутешка категорија.

Во јануари 1978 година со нокаут против Аргентинецот Мигел Анхел Куелјо во 9 рунда во Милано стана ВБЦ светски шампион во полутешка категорија. Тој беше првиот боксер од социјалистички земји што ја освои титулата светски шампион во професионален бокс.

https://youtu.be/rG0DefONDl0

Во декември 1979 година во Сплит се бореше за прв шампион на ВБЦ во крузер категорија. По 15 рунди мечот со Марвин Камел беше прогласена за нерешен. Последната борба ја направи во март 1980 година, кога во реваншот во Лас Вегас загуби од Камел со едногласна одлука на судиите.

Професионален скор му е 24 победи (12 нокаути), 3 порази и 2 неодлучени.

На Олимписките игри во 1984 година, тој беше тренер на југословенската репрезентација.

Веќе во текот на неговиот живот беше прогласен за најдобар хрватски спортист на 20 век.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО