Садулаев е дисквалификуван 4 месеци

77

Меѓународниот шампион во слободен стил Абдулрашид Садулаев е дисквалификуван веќе четири месеци од Меѓународната федерација за борење (УВВ/UWW) за кршење на правилата со кои се регулира опремата на спортистите за време на церемонијата на доделување награди. На Светското првенство во Нур-Султан (Казахстан) во септември, руски претставник се искачи на пиедесталот со маичка со ликот на имамот Шамил, религиозна личност во Северен Кавказ и воен командант од 19 век.

На Светското првенство, Садулаев уште еднаш ја прегази конкуренцијата и се радуваше на четвртата титула.

Покрај казната, шампионот доби и глоба од 5.000 швајцарски франци. Санкцијата истекува на 21 јануари 2020 година.

„Целата оваа ситуација во никој случај нема да влијае на моето расположение, ниту за големите стартови“, рече шампионот на својот Инстаграм профил.

„Излегува дека Меѓународната федерација има строга регулатива за време на големите натпреварувања – не треба качување по скалилата во облеката што ги прикажува политичките и верските водачи. Сепак, лично за мене, имамот Шамил останува одлична личност и пример за поддршка“.

Садулаев им се заблагодари на своите фанови за поддршката и вети следната негова изјава ќе биде на тепихот во февруари.