САД со повеќе златни медали од Бразил на Светскиот куп во ADCC

Светскиот шампионат ADCC (Abu Dhabi Combat Club) е најелитното натпреварување со завршница во граплинг. Најдобрите и квалитетни натпреварувачи во бразилско џиу џицу за прв пат се собираат под еден покрив во 1998 година, а пред неколку дена заврши годинешното 14-то издание на Светското првенство.

За прв пат натпреварот се одржа во Лас Вегас, САД, а на него учествуваа 97 натпреварувачи. Овогодинешниот настан имаше 8 одделни категории (5 машки, 2 женски и 1 апсолутна) плус супер судир помеѓу Американецот Гордон Рајан и Бразилецот Андре Галвао.

Голем дел од вниманието на навивачите и набљудувачите беше насочено кон борбата меѓу Рајан и Галвао, но интересни резултати имаше и во останатите дивизии.

Американецот Кејд Руотоло стана најмладиот ADCC шампион. 19-годишниот северноамериканец, кој е црн појас под водство на Андре Галвао, крстареше низ конкуренцијата во категоријата до 77 килограми, освојувајќи ја својата прва титула во тежинската категорија.

Братот на Кејд, Тај, исто така, не замина со празни раце и освои бронзен медал во апсолутна категорија. Таму предводник стана Бразилецот Јуриј Симоес, но ниту тоа не им помогна на Бразилците да станат први по златни медали.

За прв пат во 14-годишната историја на турнирот Соединетите Американски Држави имаа повеќе златни медалисти од Бразил. Гордон Рајан (+99 кг), Џанкарло Бодони (-88 кг), Кејд Руотоло (-77 кг) и Ејми Кампо (+60 кг/жени) освоија 4 злата за САД, додека Диого Рајш (-66 кг), Кајнан Дуарте (-99 кг. ) и Јури Симоес (апсолутен) освоија 3 први места за јужноамериканската земја.

Фион Дејвис од Велс беше последниот освојувач на златен медал во категоријата -60 килограми.

Сепак, Бразил освои најмногу медали – 14 (3 златни, 5 сребрени и 6 бронзени), додека Американците успеаја да додадат по една бронза и едно сребро.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО