Росмален во болница, сестра му почина по удар од камион (ВИДЕО)

118

Поранешниот двоен шампион на Глори, Робин ван Росмален и неговата сестра во средата попладне учествуваа во тешка несреќа на А2 во Утрехт. Почина 29-годишната Мелиса ван Росмален.

Инцидентот се случил околу 14,45 часот меѓу клучките Евердинген и Оденхреин. Братот и сестрата Ван Росмалена застанале со автомобилот на лентата за итни случаи и ги удрил камион. По судирот, автомобилот застанал на неколку метри од патот, а возачот на камионот бил уапсен.

Робин и неговата сестра со брза помош се пренесени во болница, каде што Мелиса подоцна починала од повредите. Поранешниот шампион, кој во моментов е борец на Белатор, ќе биде опериран и ќе се опоравува долго време.

Сочувство од неговите колеги и Глори ги преплавија социјалните мрежи. Бадр Хари, кој исто така ја изгуби својата сестра пред години, го поддржа Росмалена.

Робин е 31-годишен борец и забележа скор 51-18 во кик-боксот. Тој е поранешен шампион во перо и во лесна категорија на Глори.

Росмален потпиша со Белатор и требаше да дебитира неколку пати, но неуспехот на мерењето и Ковид-19 го спречија.


0