Рој Џонс е подготвен да го замени Мајк Тајсон против Џејк Пол

Рој Џонс Јуниор сака да влезе во рингот за да го замени Мајк Тајсон во борбата со Џејк Пол.

Тајсон требаше да се соочи со Пол во спектакуларен судир на 20 јули, но 57-годишниот поранешен шампион во тешка категорија беше принуден да се повлече поради здравствени проблеми. Одложувањето на борбата не беше изненадување за многумина, откако беше објавено дека Тајсон имал итна медицинска интервенција на летот неколку дена претходно.

Џонс, кој се бореше со Тајсон во егзибиционен меч во 2020 година, има 55 години, но последен пат се бореше како професионалец минатата година во поразот од Ентони Петтис. Џонс некогаш важеше за еден од најдобрите борци што некогаш живееле, но неговата кариера траеше предолго и поразите против противниците со низок калибар ја извалкаа неговата биографија. Сега поранешниот шампион се надева дека ќе ја врати почитта на модерните фанови на борбата со тоа што ќе го замени повредениот Тајсон во борбата против јутјуберот Пол.

Џонс рече дека ќе влезе во борбена форма во случај Тајсон да не може да се соочи со Пол на новиот закажан датум поради неговото здравје.

„Можеби ќе влезам во форма, бидејќи никогаш порано не сум размислувал да го направам тоа, но со ситуацијата со борбата, одложувањето, мислам дека е одлична идеја. И ќе бидам подготвен и во форма, бидејќи ако борбата не се случи, тогаш јас сум иделаниот човек да го заменам Мајк Тајсон за да се борам со Џејк Пол“.

Иако Џонс нема победа во професионалниот ринг од 2018 година, тој е уверен дека ќе успее да одработи плански во рингот за да го победи Пол. Џонс исто така откри дека имал и други понуди за враќање, но ќе се фокусира на потенцијална борба против Пол.

„Не сум размислувал како ќе го боксирам со Пол,затоа што, таков каков што сум, само размислувам што можам да бидам најдобар и никогаш не сум размислувал за ништо друго“, рече Џонс. „Го добив во рингот. Очигледно имаше нешто со Томи Фјури, а потоа некој ме праша пред некој ден дали би се борел со Хулио Цезар Чавез Јуниор на егзибициски меч, и тоа е лудо. Јас би одел на тоа. Но сега, кога ќе се појави вакво нешто, има смисла да влезам во форма за да се соочиме со Џејк Пол, а тоа ќе биде една од најголемите борби во оваа деценија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО