Роби Лоулер на настанот на УФЦ овој викенд ќе објави крај на кариерата

Поранешниот шампион на УФЦ во полусредна категорија, 41-годишниот Роби Лоулер (29-16, 1 НЦ) неодамна објави дека неговото појавување на настанот УФЦ 290, кој ќе се одржи викендов во Лас Вегас, ќе биде последен во неговата кариера.

Американскиот ММА борец 30-та победа во кариерата ќе ја бара против сонародникот Нико Прајс во последната борба пред главниот дел од програмата.

Лоулер ја имаше првата борба во април 2001 година кога го победи Џон Рид со прекин, а во УФЦ пристигна во УФЦ една година подоцна.

Дебитираше за најголемата светска ММА организација во мај 2002 година, кога со едногласна одлука го победи Арон Рајли.

Првиот пат, кога помина две години во УФЦ, имаше седум борби и четири победи. Во тој период загуби од Ник Дијаз.

Девет години се бореше на различни промоции, а од 2009 година е една од најголемите ѕвезди на Страјкфорс.

Тој се врати во УФЦ во 2013 година и го победи Џош Кошек со прекин во неговата камбек борба.

Ја освои титулата во полусредна категорија во декември 2014 година кога со поделена одлука го победи Џони Хендрикс.

Двапати го бранеше шампионскиот појас на УФЦ, а без него остана во 2016 година по поразот од Тајрон Вудли.

Борбите против Рори Мекдоналд и Карлос Кондит се меѓу најдобрите во историјата на УФЦ.

Мечот меѓу Лоулер и Мекдоналд веќе е примен во Куќата на славните на УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО