Роберт Витакер: Не сакам веќе да си допуштам порази

Роберт Витакер го прекина молкот по поразот од Дрихус ду Плесис.

Витакер се соочи со ду Плесис на УФЦ 290 што се одржа претходно овој месец во Лас Вегас. Нивната борба требаше да го одреди предизвикувачот за титулата во средна категорија што ја држи Израел Адесања.

Роберт очекуваше победа, но загуби со нокаут во втората рунда. Поранешниот шампион е незадоволен од својот настап и сака да остане непоразен до крајот на кариерата.

„Влегов таму за да го покажам мојот најдобар настап, но го покажав најлошото. Знам дека можам подобро. Не се плашам од противниците, ниту од повредите или тепањето. Се плашам од неуспех. Не покажав ништо од она за што тренирав.

Само себе си се обвинувам. Ду Плесис тренираше, се појави и ја заврши работата. И тоа е половина од битката, нели? Јас не го направив тоа. Верувам дека тоа беше удар во задникот што ми требаше за навистина да ме однесе на следното ниво. Сакам да ја завршам кариерата без повеќе порази.

Сега сакам да ги победам Адесања и Ду Плесис. Од овој момент сакам да ја завршам кариерата непоразен. Не сакам да ја завршам кариерата на овој начин. Тоа не е чувство што сакам да го доживеам повторно“, рече Витакер на Д ММАркаде подкаст.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО