Рико Вреховен во крвава битка го нокаутира Бен Садик

Антонио Плазибат (20-4-0) го победи Романецот Бенјамин Адегбај (35-7-0) на настанот Глори Колишн 3 во Арнхем со нокаут на почетокот на втората рунда. Тоа беше негова петта победа во шестиот настап за Глори, втора по ред со нокаут.

По оваа борба, Солин би можел да стане првиот предизвикувач во тешката категорија на Глори и да се бори со шампионот Рико Верховен, кој на синоќешниот настан го победи Џамал ​​Бен Садик со прекин во четвртата рунда.

Почетокот на судирот помина во испитување на силите, а Бен Садик беше првиот што нападна. Белгиско-мароканскиот борец успеа да го разниша шампионот, но не доволно силно.

Садик ја примени истата тактика во продолжението, а продолжи да го удира Верховен и повторно да го собори.

Судијата му броеше на шампионот кој заработи и голема ислеченица над десното око. До крајот на рундата имаше неверојатна борба во која светкаа ударите од двете страни.

Но, во третата рунда шампионот ја презема контролата и оди во напад. Неговите удари се се попрецизни и Садик се најде во неволја.

Рико почувствува дека Џамал ​​физички падна, и одлично го искористи тоа. Верховен започна жестоко на почетокот на четвртата рунда и во еден момент Садик го легна грбот.

Судијата почна да брои, но Џамал ​​повеќе немаше сили да го продолжи натпреварот.

Рико Верховен со тоа стигна до 59 -та победа во кариерата, кој уште еднаш го одбрани појасот во тешка категорија.

Резултати – Глори 79: Колишн 3:
Рико Верховен – Џамал ​​Бен Садик со ТКО, Р4
Гохан Саки Џејмс МакСвини со ТКО, Р2
Мохамед Мезвари-Хамича – Самуел Дбили со ТКО, (три нокадауни)
Сергеј Маслобоев – Донеги Абен со поделена одлука
Антонио Плазибат – Бенџамин Адегбај со ТКО, Р2
Мајкл Даут – Џон Кинг со одлука

Воведни:
Алим Набиев – Трој Џонс со едногласна одлука
Алексеј Улјанов – Серхи Адамчук со поделена одлука
Серкан Озчаглајан – Мет Бејкер со ТКО, Р1
Стојан Копривленски – Бруно Газани со едногласна одлука


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО