Рико Верховен против Исмаел Лазар

96

Рико Верховен на 20 мај ќе се бори на Глори 41 во холандскиот Ден Бош.

Противник актуелниот шампион ќе му биде поранешниот шампион на Енфужн, Исмаел Лазар. Мароканецот појасот на Енфужн го загуби минатата година против Јахафара Вилнис, но ова ќе му биде деби во Глори. Мечот е во 5 рунди, но титулата не е влог.

Избор на противникот на Верховен е изненадувачки, бидејќи победниците на претходните турнири на предизвикувачите Исмаел Лондт и Бенџамин Адегбаи не ја добија заслужената борба за титулата, а во Ден Бош ќе се одржи нов турнир во тешка категорија.

Во главната борба нан Глори 41 Робин ван Росмален се бори со Тајланѓанецот Печпаномрунг Кијатмоокао за испразнетата титула во перолесна категорија.

Харут Григоријан ќе се обиде да му се одмазди Муртел Гроенхарт за поразот на К-1 настанот во Шпанија во 2012 година, додека Мајкл Дут се борат против Мурат Бузидиј.