Рико Верховен е на врвот и во Формула 1 (ФОТО)

Рико Верховен, кој е светски шампион во кик бокс во тешка категорија на познатата и најголема компанија во спортот – Глори, ја доби честа да го награди својот добар пријател и сонародник Макс Верстапен, за освоената пол-позиција во уште една рунда од Формула 1.

Рико среќно ја прифати оваа задача, двајцата големи спортисти на Холандија се прегрнаа, а Рико како шампион го крена Верстапен над главата!

На крајот, шампионот од минатата сезона во Ф1 победи и на трката на домашната патека Зандворд во Холандија. Ова е негова втора победа во ова натпреварување по ланската!

Потсетуваме дека токму Верховен беше еден од првите кој му честиташе на Верстапен за освоената светска титула во Формула 1 на крајот на минатата година!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Rico Verhoeven (@ricoverhoeven)

Рико Верховен наскоро ќе ги смени боречките галавечери на Глори. Следната борба на тешка категорија на хегемонот и филмска ѕвезда ќе биде против Хесди Гергес.

Двојката беше на чело на новото шоу кое комбинира спорт и забава со музичари, комичари и познати личности. Платформата се вика HIT IT.

Датумот на настанот е 29 октомври во Ротердам.

Рико имаше реванш со Хесди и го порази на 30 јануари 2021 година на галата ГЛОРИ 77. Средбата беше полуфинале на Гран прито, а Верховен, исто така, се соочи со Тарик Хбабез истата вечер.

Холандската ѕвезда освои три годишни рангирања за 2021 година – најдобар кикбоксер на годината, најдобра борба во 2021 година (Трилогија со Џамал ​​Бен Садик) и најдобри моменти/моменти од 2021 година во Глори.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО