Ригондо со нокаут се избори за задолжителен предизвикувач на ВБЦ (ВИДЕО)

33

Гилермо Ригондо (19-1-1 НЦ, 13 КО) често е критикуван поради неговиот стил на борба.

Сепак, двојниот олимписки победник во последниот меч се бореше гради в гради се додека не падна противникот.

38-годишниот Кубанец во мечот за задолжителен предизвикувач на ВБЦ во супербантам категорија со прекин во осмата рунда во Лас Вегас го порази Хулио Сехо (32-4, 28 КО).

„Риго“ во текот на целата борба беше во отворена размена на удари со 26-годишниот Мексиканец. Беше здрман на крајот на петата рунда, но паметно одлучи да го фати противникот за да се опорави.

Поранешниот светски шампион со лево кроше во последните секунди на осмата рунда го го собори Сехо. Мексиканцот успеа да одговори на броењето, но судијата не беше задоволен од неговата реакција и ја прекина борбата.

Актуелниот светски шампион во категоријата до 55,3 килограми е Мексиканецот Реј Варгас (33-0, 22 коша) кој има закажано средба против привремениот шампион Томоки Камед (36-2, 20 КО) на 13 јули.

Во воведниот дел на настанот Џермел Чарло (32-1, 16 КО) во третата рунда со заден директ тешко го нокаутира Мексиканецот Хорхе Кото (28-4, 25 КО).

29-годишниот Чарло ова му беше првата борба по губењето на титулата на ВБЦ во супервелтер од Тони Харисон минатиот декември.