Репрезентативката Петра Матијашевиќ прва на Г-1 турнирот „Галеб белградски трофеј – Србија опен 2016“

petra-matijasevik-zlato-g1-belgrad-2016

Македондската репрезентативка Петра Матијашевиќ го освои златниот медал на таекводно турнирот од Г-1 серијата „Галеб белгрдаски тофеј – Србија опен 2016“.

Матијашевиќ во категоријата до 67 килограми во сениорска конкуренција забележа три победи над противничките од Иатлија, Полска и во финалето против репрезентативката од Турција.

Како што не изсвестија од Македонската таеквондо федерација, таа рекла дека 100 отсто се посветила на таеквондото и се посветува на Олимписките игри 2020 година во Токио. Но сега нема да чека вајлд карта, туку директно ќе се избори за настап на ОИ и дека историската европска бронза за Македонија ќе се обиде да ја преточи во олимпикси медал.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО